در این مقاله به دنبال ارائه راهکارهایی هستیم تا شما بتوانید در انتخاب محل مناسب برای نصب کولر گازی در زمان ساخت خانه و یا در زمان تعبیه کولر گازی هوشمندانه تر عمل کنید تا بهترین پاسخ را از کولر گازی خود دریافت نمایید.نصب کولر گازی اسپیلت و انتخاب مکان درست برای نصب آن، یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در میزان کیفیت هوای خروجی از پنل کولر گازی است.کولر گازی های اسپیلت از دو بخش تشکیل شده اند؛ که یکی پنل داخلی آن و دیگری کندانسور یا کمپرسور آن است که به عنوان پنل خارجی برای نصب در خارج از محیط در نظر گرفته می شود.چند نکته بسیار مهم در انتخاب بهترین محل برای نصب پنل داخلی کولر گازی وجود دارد که رعایت همین موارد میتواند تاثیر بسیار زیادی روی شدت و کیفیت باد کولر داشته باشد.

تراز بودن کولرگازی

 پنل داخلی کولر خود را کاملا تراز نصب کنید. تا از ریزش آب و آسیب دیدن به کولر خود جلو گیری کنید.

کولرگازی

فاصله پنل از سقف را بیشتر در نظر بگیرید.

معمولا در خانه ها ارتفاع سقف خیلی بلند نیست، هوای گرم به سطح بالایی و نزدیک به سقف انتقال پیدا می کند. از این رو توصیه می شود بهترین جایگاه برای کولر گازی داشتن فاصله نیم متری از سقف است تا هم در زمان تعمیر و سرویس، بیشتر در دسترس باشد و هم در مجاورت هوای گرم داخل اتاق قرار نگیرد.

پنل به هیچ وجه در نزدیکی لوازم تولید کننده گرما و رطوبت نباشد.

مطمئن شوید که پنل را به دور از گرما یا بخار نصب کرده اید. چون علاوه بر آسیب رساندن به کولر و پایین آوردن راندمان آن، میتواند موجب تولید هوای نامطبوع و پخش کردن هوای گرم و بی کیفیت توسط کولر در منزل شما شود. آن را در محلی قرار دهید که هوای سرد در یک اتاق به صورت مساوی پخش شود.

زمانی که رطوبت و دود وارد فیلتر های کولر شما میشود، زمان سرویس آن را جلو میاندازد و اگر هم به موقع آن را سرویس نکنید، موجب آسیب دیدن جدی کولر شما می شود که هزینه های زیادی را برای تعمیر آن به دنبال دارد.

نصب کولرگازی

پنل داخلی در مکان های رو به رو به درب و پنجره نصب نشود.

محلی را برای نصب کولر انتخاب کنید که رو به روی درب خروجی یا پنجره نباشد.با در نظر گرفتن یک مکان درست، هوای سرد، بیشتر در محیط منزل شما ماندگار خواهد بود و کیفیت هوای منزل به شدت افزایش پیدا می کند. 

استحکام محل نصب

محل نصب باید استحکام لازم را جهت تحمل وزن دستگاه را داشته باشد و همچنین ورودی و خروجی دستگاه نباید پوشیده باشد. منطقه ای که در معرض سر و صدا یا تقویت لرزش قرار دارد مناسب برای نصب کولرگازی نسیت.

انتخاب بهترین مکان برای نصب پنل خارجی کولر گازی

خب با توجه به اینکه محل مناسب برای نصب پنل داخلی را شرح دادیم باید مکان مناسبی را هم برای نصب پنل خارجی در نظر بگیریم و توجه ویژه ای به کندانسور و کمپرسور آن هم داشته باشیم. 

یک سایه بان برای کندانسور در نظر بگیرید.

 پنل را در محلی که در معرض باران یا تابش مستقیم نور خورشید باشد، نصب نکنید. در صورت قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یک سایه بان برای آن در نظر بگیرید که هم عمر کندانسور شما را بیشتر می کند و هم موجب بالا رفتن راندمان کار کولر می شود.آفتاب تولید هوای خنک را مختل می کند و باعث فرسایش بیشتر کندانسور هم می شود. نصب کندانسور کولر گازی و یا اسپلیت در سایه راندمان بهتری را برای کولر گازی به همراه می آورد و مصرف برق کولر را کمتر و تبادل حرارت و خنک کردن باد کولر را بهتر می کند.

کندانسور را از مکان هایی که هوای آلوده دارد دور کنید.

چون پنل خارجی کولر گازی نقش مهمی در تولید هوای کولر دارد، توصیه می شود مکان در نظر گرفته شده برای نصب آن، در منطقه ای باشد که هوای مناسب داشته باشد. منظور از دور نگه داشتن کندانسور از مکان هایی که هوای آلوده تولید می کنند، دور نگه داشتن از گرد و غبار، لوله های بخاری، هواکش ها و غیره است.در صورتی که بتوانید پنل خارجی کولر گازی خود را در محلی درست نصب کنید، مصرف برق آن به شدت کاهش پیدا کرده و هوای تولیدی توسط آن هم بسیار مناسب و مطبوع خواهد بود.

اطراف کندانسور تا نیم متر فضای خالی در نظر بگیرید.

وجود وسایل و حتی دیوار در نزدیکی کندانسور، موجب ایجاد تداخل در عملکرد کولر گازی می شود و برای رساندن کولر به دمای دلخواه و هوای مطبوع نیاز به صرف انرژی بیشتری از سوی کندانسور است؛ که از این رو پیشنهاد می شود در اطراف پنل خارجی کولر گازی خود برای نصب، تا نیم متر فضای خالی در نظر گرفته شود تا بهترین بازدهی از عملکرد کولر گرفته شود.مکان نصب کمپرسور  به گونه ای باشد که هوای خروجی و صدای حاصل از آن مزاحمتی برای دیگران نداشته باشد. 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *